فروشگاه رفاه

جلسه هم‌اندیشی مدیران عامل فروشگاه‌های زنجیره‌ای کشور

جلسه هم‌اندیشی مدیران عامل فروشگاه‌های زنجیره‌ای کشور

جلسه هم‌اندیشی مدیران عامل فروشگاه‌های زنجیره‌ای کشور برگزار شد. در این جلسه که به دعوت مدیرعامل فروشگاه رفاه صورت گرفته بود، مدیران عامل فروشگاه‌ اتکا، شهروند، سپه، هاپیرمی و افق کوروش  به ارائه نقطه‌نظرات خود برای ارائه راهکار عملیاتی مشترک در خصوص پیشنهاد هدفمند کردن یارانه‌های نقدی از طریق شبکه فروشگاه‌های زنجیره‌ای پرداختند.

در این نشست، مدیرعامل فروشگاه رفاه با تأکید بر جایگاه شرکت‎های فروشگاه‎های زنجیره‎ای در اقتصاد کشور جهت رونق توزیع و تولید، به اهمیت نقش فروشگاه‎های زنجیره‎ای بزرگ برای خروج از شرایط رکود تورمی اشاره کرد. دکتر گل‎زاده با بیان این مطلب که اگر قرار است طرحی ارائه شود قطعا با مشارکت فروشگاه زنجیره‌ای بزرگ صورت می‌گیرد، افزود: قابلیت‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای در ارائه تخفیف بر کالاهای مختلف در دنیا نیز مورد توجه است و از این پتانسیل باید استفاده بیشتری صورت گیرد. دکتر گل‎زاده با اشاره به نامه اخیر به رییس جمهوری ادامه داد: پرداخت ماهانه ۳۲۰۰ میلیارد تومان یارانه نقدی بار سنگینی بر دوش دولت است که در صورت پذیرش طرح پیشنهادی ما نه تنها سبد کالایی خانواده‌ها ۲۰ درصد بزرگ‌تر می‌شود بلکه خرید کالا به نوعی یارانه تولید نیز برای تولیدکنندگان خواهد بود.

در ادامه مدیرعامل فروشگاه زنجیره‌ای شهروند با بیان اینکه هدفی که طرح مدنظر قرار داده مناسب است، گفت: در مجموع نسبت به طرح پیشنهادی نگاه مثبتی وجود دارد و باید با تعیین جزئیات عملیاتی آن، طرح را پیگیری نماییم. علوی افزود: یکی از مواردی که باید مشخص گردد این است که دولت قرار است به چه شکل نقدینگی طرح را تأمین کند.

زیرا در صورت تأمین به موقع نقدینگی و خرید نقدی از تولیدکنندگان اعمال تخفیف‌ها برای فروشگاه‌های زنجیره‌ای امکان‌پذیر خواهد شد.

همچنین مدیرعامل فروشگاه زنجیره‌ای سپه نیز با بیان اینکه مشارکت فروشگاه‎های زنجیره‎ای بزرگ می‎تواند بسیار سودمند باشد به اجرای طرح مالیات بر ارزش افزوده دولت اشاره کرد که در آن زمان دولت با کمک ما توانست این طرح را پیش ببرد. در آن طرح وزارتخانه‌ها و به خصوص وزارت امور اقتصادی و دارایی برای اجرای بهتر آن تسهیلاتی قایل شدند که به پیشبرد آن کمک کرد. مدرسی‌فر ادامه داد: مهمترین نکته‌ای که باید در پرداخت یارانه نقدی به صورت سبدهای کالایی مدنظر قرار داد این است که طرح به صورت پایلوت و مرحله‎ای انجام شود تا افرادی که یارانه بگیر هستند و در نقاط دورافتاده قرار دارند و امکان دسترسی به فروشگاه‌های زنجیره‌ای برای آنها مقدور نیست، در مراحل بعد برنامه‎ریزی شوند. وی پیشنهاد کرد که در مرحله اول، یارانه بگیران در مراکز استان‌ها مشمول این طرح گردند.

در همین حال مدیرعامل فروشگاه هایپرمی نیز با تشکر از تدوین این پیشنهاد و ارائه آن به رییس جمهور محترم، گفت: باید به مسائل قانونی پرداخت یارانه‌ها در این قالب نیز توجه گردد. عالی‌پور افزود: پرداخت غیرنقدی یارانه‌ها باید مورد تصویب قرار بگیرد؛ در عین حال باید به یک نکته توجه کرد که ظرفیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای پاسخگوی چه میزان از افراد خواهد بود. وی با بیان این‎که این امر بحث بزرگ و کلانی است که نیازمند همکاری و هم‎فکری فروشگاه‎های بزرگ زنجیره‎ای با دولت است، گفت: باید به مرور زیرساخت‎های این طرح را در نقاط دور افتاده کشور نیز فراهم کرد.

مدیرعامل فروشگاه زنجیره‌ای اتکا نیز اهمیت طرح ارائه شده به رییس جمهور را اقدام فعالانه و مسولانه فروشگاه‎های زنجیره‎ای و به رسمیت شناختن جایگاه ایشان در تصمیم گیری های کلان صنعت خرده‎فروشی دانست. وی ادامه داد: برای اجرای بهتر باید با در نظر گرفتن تمام جوانب تصمیم سنجیده‌ای گرفت. در صورت اجرای صحیح به طور قطع رونق ایجاد خواهد شد.

بحیرایی با بیان اینکه سهم فروشگاه‌های زنجیره‌ای در خرده‌فروشی کشور ۱۵ درصد است، گفت: باید ظرفیت‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای را به عنوان یک نظام قدرتمند معرفی کنیم تا در بسته توزیع کشور سهم داشته باشند.

وی گفت: می‌توان با نقد و بررسی ایرادات طرحی منسجم‌تر ارائه کرد که حتی استفاده داوطلبانه افراد از آن را مدنظر قرار داد.

مدیرعامل شرکت افق کورش نیز با تاکید بر بازار گسترده خرده فروشی بر همکاری شرکت‎ها برای توسعه فروشگاه‎ها در شهرهای مختلف تاکید کرد. فخریان اجرای چنین طرحی را مستلزم همکاری و مشارکت شرکت های بزرگ خرده فروشی و همکاری در توسعه بازار دانست.

 

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>